„Civinity Solutions“ vadovė: tvarumas svarbu, bet šiukšliadėžių biuruose atsisako nenoriai

2024.10.01

„Civinity Solutions“ vadovė: tvarumas svarbu, bet šiukšliadėžių biuruose atsisako nenoriai

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų grupių Baltijos šalyse „Civinity“ dukterinė bendrovė „Civinity Solutions“, teikianti komercinių patalpų valymo paslaugas, šiuos metus pradėjo su nauja tvarumo iniciatyva ir ragina klientus atsisakyti po stalais laikomų šiukšliadėžių tam, kad skatintų šiukšlių rūšiavimą biuruose. Pasak įmonės vadovės Editos Gimbickajos, prie šios iniciatyvos prisijungia vis daugiau klientų, tačiau daugeliui įpročius keisti vis dar sunku.

Jau nieko nebestebina biuruose esančios atliekų rūšiavimo talpos – šiuo metu rastumėme mažiau biurų, kurie jų neturi nei atvirkščiai. Tačiau viena – turėti rūšiavimui skirtą įrangą, o visai kas kita – aktyviai ja naudotis.

Viena iš priežasčių, kodėl didžioji dalis atliekų biuruose lieka neišrūšiuotos yra po darbo stalais esančios šiukšliadėžės.

„Po darbo stalais esančios šiukšliadėžės neskatina darbuotojų nueiti iki atliekų rūšiavimo konteinerių tam skirtoje biuro vietoje. Jeigu šiukšliadėžėje įtiestas ir šiukšlių maišas, darbuotojai į jas meta viską: tiek popierių, tiek maisto atliekas. Tokių atliekų vėliau atrūšiuoti nebeįmanoma, todėl visas jų turinys keliauja į bendrąsias atliekas,“ – sako įmonės vadovė Edita Gimbickaja.

Šią tendenciją pastebi ir biurų dizainu ir projektavimu užsiimančios įmonės „Town projects“ partnerė Vilma Bružienė:

„Vis dar susiduriame su atvejais, kuomet biuruose šiukšliadėžės yra prie kiekvienos darbo vietos, o tai reiškia, kad įmonė netinkamai rūšiuoja šiukšles. Siekiant tvarumo tikslų, pirmiausia rekomenduojame atsisakyti šiukšliadėžių darbo vietose ir taip skatinti darbuotojus šiukšles nunešti iki virtuvėlės. Šiuo metu rinkoje yra nemažai tiek gerai vizualiai atrodančių, tiek patogių rūšiavimui sprendimų,“ – sako V. Bružienė.

Kviesdama rūšiuoti biuruose „Civinity Solutions“ savo klientams siūlo dvi alternatyvas: visiškai atsisakyti po darbo stalais laikomų šiukšliadėžių arba bent jau atsisakyti į jas dedamų šiukšlių maišų.

Skaičiuojama, kad vien įmonės klientai biuruose per metus sunaudoja per 300 tūkst. šiukšlių maišų, kurie dedami į šiukšliadėžes po darbo stalais. Tokiu, visiems įprastu ir daugelį metų naudotu sprendimu, organizacijos ne tik neskatina darbuotojų biuruose rūšiuoti atliekų, tačiau ir papildomai teršia aplinką.

Pasak įmonės vadovės, siekiant tvarumo tikslų galima ir reikia edukuoti darbuotojus, kodėl svarbu atliekas biure rūšiuoti. Tačiau neretai daug efektyviau veikia ryžtingas sprendimas keisti darbuotojų įpročius:

„Kalbėdamasi apie šią iniciatyva su klientais mėgstu pasakoti Japonijos pavyzdį: ten buvę žino, kad šioje šalyje miestų gatvėse šiukšliadėžių nėra, o žmonės šiukšles nešasi namo ir ten išrūšiuoja. Šis pavyzdys rodo, kad norint iš tiesų paskatinti atliekų rūšiavimą yra būtina ne tik žmones edukuoti, bet ir įgyvendinti esminius atliekų organizavimo pokyčius, kurie paskatintų žmones keistis,“ – sako E. Gimbickaja.

Žmonės vis dar yra įpratę valgyti ar užkandžiauti prie darbo stalo, o atliekas išmesti į po stalu esančią šiukšliadėžę. Vien tik nustatydami taisyklę valgyti tik biuro virtuvėje ar tam kitose tam specialiai skirtose zonose, įmonės sumažina neberūšiuojamų atliekų skaičių.

Pasak V. Bružienės, natūralu, kad kiekvienas pokytis iš pradžių pasitinkamas su dvejonėmis, tačiau atsisakę šiukšliadėžių „Town projects“ klientai prie jų nebegrįžta.

„Mūsų klientų praktika rodo, kad darbuotojai greitai pripranta prie naujos šiukšlių rūšiavimo praktikos. Beje, atsisakiusios individualių šiukšliadėžių įmonės ne tik diegia tinkamą rūšiavimo praktiką, bet ir pagerina estetinį biuro vaizdą. Sutikime, šiukšliadėžė po stalu nėra gražiausia biuro interjero detalė,” – komentuoja V. Bružienė.

Individualių šiukšliadėžių neturėjimas sprendžia ne tik biuro estetikos ir tvarumo klausimus. Atsisakius šiukšlių dėžių po stalais arba maišų, tiesiamų į jas, galima reikšmingai sutaupyti biuro patalpų valymui tenkančius kaštus.

Į nuo šių metų pradžios pradėtą iniciatyvą įsitraukė per 30 proc. „Civinity Solutions“ klientų, tai leido biuruose naudojamų šiukšlių maišų skaičių sumažinti per 50 tūkst. vnt. Į iniciatyvą įsitraukusios ir ryžtingus sprendimus priėmusios įmonės pastebi ne tik besikeičiančius darbuotojų įpročius, bet ir mažėjančius biuro patalpų valymui tenkančius kaštus.

„Civinity“ –  viena didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų grupių Baltijos šalyse. Bendrovė jungia daugiau nei 30 įmonių, kurios prižiūri 10 mln. kv. m. gyvenamųjų namų ir komercinių pastatų ir yra įdiegusios šimtus inžinierinių sistemų skirtingose Europos miestuose. 2023 m. „Civinity“ komandoje dirbo per 1 500 darbuotojų Lietuvoje, Latvijoje ir Didžiojoje Britanijoje, pajamos siekė 87,7 mln. Eur, o EBITDA 7,12 mln. Eur.

„Civinity Solutions“ – „Civinity“ grupės įmonė, teiianti komercinių patalpų valymo paslaugas Lietuvoje ir Latvijoje. 2023 m. „Civinity Solutions“ komandoje dirbo per 280 darbuotojų, pajamos siekė 5,9 mln. Eur. „Town projects“ – nekilnojamojo turto (NT) projektų valdymo ir įgyvendinimo paslaugas teikianti įmonė, vystanti biuro transformacijos bei patalpų įrengimo projektus Lietuvoje, Vokietijoje, Italijoje ir Lenkijoje.

Civinity Solutions Civinity Solutions