Sparčiai šylant lauko oro temperatūrai specialistai primena, kad pavasaris – puikus metas pasirūpinti savo būstu, pašalinti per žiemą atsiradusius defektus ir pasiruošti vasaros karščiams. Kokius darbus namuose rekomenduojama atlikti pavasarį pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ pastatų administravimo skyriaus vadovas Arūnas Armanavičius.
Pasibaigus šildymo sezonui apžiūrėkite langus, duris ir radiatorius
Šildymo sezonas paprastai baigiamas kai tris paras iš eilės lauko oro temperatūra būna aukštesnė nei 10 laipsnių. Pernai jis baigėsi balandžio 12-13 dienomis. Pasak A. Armanavičiaus, pasibaigus šildymo sezonui svarbu namuose atlikti tam tikrus darbus, vienas iš jų – namuose esančių radiatorių apžiūra.
„Pasibaigus šildymo sezonui apžiūrėkite radiatorius ir įsitikinkite, kad juose nėra nutekėjimų, kurie paprastai rodo radiatoriaus gedimus. Juos rekomenduojame susitvarkyti per vasarą, kad to nereikėtų skubiai daryti prieš naują šildymo sezoną. Vasara – taip pat geriausias metas keisti radiatorius. Norintys tai padaryti gyventojai turėtų susisiekti su savo daugiabučio namo administratoriumi, kuris padės atrasti tinkamiausią sprendimą atsižvelgiant į būsto poreikius bei technines savybes,“ – sako „Civinity Namai“ atstovas.
Per žiemą nuo šalčio langai ir durys gali deformuotis, juose gali atsirasti tarpų, per kuriuos vasarą pateks daugiau šilumos nei turėtų. Dėl to, pasibaigus žiemai rekomenduojama patikrinti langus tiek bute, tiek laiptinėse ir, esant poreikius, juos sureguliuoti ar pakeisti.
„Jeigu šildymo sezono metu langus papildomai sandarinote, atėjus pavasariui pašalinkite papildomas sandarinimo medžiagas. Tai svarbu padaryti dėl lengvesnio patalpų vėdinimo atidarant langus bei estetinio langų vaizdo,“ – sako A. Armanavičius.
Užtikrinkite namuose esančio oro švarą
Šildymo sezono metu rečiau vėdinant namus įprastai juose padidėja drėgmės kiekis, dėl kurio sienų kampuose, langų rėmuose gali atsirasti pelėsis. Namuose besikaupiantis pelėsis gali sukelti kvėpavimo takų problemas, alergines reakcijas, astmos paūmėjimus, todėl namuose pamačius pirmuosius pelėsio požymius būtina pasirūpinti jo išvalymu.
Tam, kad namuose kvėpuotumėme grynu oru, jis yra ventiliuojamas per daugiabučiame name įrengtą ventiliacinę sistemą. Vėdinimo kanalais būtina reguliariai pasirūpinti, nes per laiką juose su išmetamu oru ima kauptis dulkės, kenksmingi mikroorganizmai ir bakterijos.
„Tai itin aktualu pavasarį, nes šildymo sezono metu namus laikome sandaresnius, mažiau vėdiname, todėl juose kaupiasi ir ant įvairių paviršių nusėda daugiau dulkių. Dėl šios priežasties rekomenduojama pasirūpinti bute esančiomis ventiliacijos grotelėmis, nuvalyti ant jų susikaupusias dulkes ir voratinklius,“ – rekomenduoja „Civinity Namai“ specialistas.
Kondicionieriaus įrengimu pasirūpinkite nelaukiant karščių
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis per pastaruosius 60 metų Lietuvoje gerokai padaugėjo dienų, kai oro temperatūra dienomis yra aukštesnė nei 25 laipsniai, o naktimis nenukrinta žemiau 20 laipsnių. Prognozuojama, kad ateityje ir toliau augs stichinių kaitrų pasikartojimo tikimybė.
Todėl svarbu pasirūpinti ne tik tinkamu namų vėdinimu, bet ir kondicionavimu. Pasak A. Armanavičiaus, nuo pernelyg didelės kaitros geriausiai apsaugo namų oro kondicionierius, kurį rekomenduojama įsirengti nelaukiant karščių bangos, kuomet, padidėjus jų poreikiui, dažnas gyventojas susiduria su specialistų, kurie gali juos įrengti, trūkumu.
„Gyvenantiems daugiabutyje reikia žinoti, kad norint oro kondicionieriaus išorinį bloką tvirtinti prie pastato fasado yra būtinas daugiabučio namo butų savininkų daugumos pritarimas ir savivaldybės leidimas atlikti statinio paprastąjį remontą. Šie dokumentai nebūtini, jeigu išorinis blokas ne kabinamas ant daugiabučio sienos, o pastatomas, pavyzdžiui, ant balkono grindų,“ – pataria „Civinity Namai“ atstovas.
Nepamirškite namo stogo ir lietvamzdžių
Pavasarį taip pat rekomenduojama apžiūrėti namo stogą, nes per žiemą besikaupęs sniegas ir ledas gali būti pažeidęs jo dangą. Pastebėjus bet kokius nors stogo dangos defektus būtina nedelsiant juos pašalinti.
Nederėtų pamiršti ir namo lietaus vandens nuvedimo sistemos – lietvamzdžiuose per žiemą susikaupia įvairių šiukšlių, kurios užkemša sistemą. Artėjant šiltajam sezonui ir daugėjant lietingų dienų, nevalyta lietaus nuotėkų sistema kelia patalpų užliejimo riziką.
Pasak A. Armanavičiaus, daugiabučių, kuriuos prižiūri administratorius, stogą ir lietaus vandens nuvedimo sistemą kiekvieną pavasarį apžiūri atsakingas techninis prižiūrėtojas. Jeigu daugiabutis prižiūrimas bendrijos ar pačių gyventojų, stogo būklės patikrinimu turėtų pasirūpinti patys daugiabučio butų savininkai.