Pavasaris – metas pasirūpinti vaikų žaidimų aikštelėmis

2025.03.21

Pavasaris – metas pasirūpinti vaikų žaidimų aikštelėmis


Pavasariui įpusėjus, ateina laikas susimąstyti apie bendro naudojimo erdvių gerinimą. Daug kalbama apie fasadų, laiptinių, parkavimo vietų atnaujinimą, tačiau ne ką mažiau svarbios vaikų žaidimų aikštelės neretai pamirštamos. Kuo svarbus erdvės vaikams įrengimas, kur kreiptis dėl planuojamos aikštelės ir ar verta renovuoti senąją, pasakoja „Civinity“ regiono vadovas Deividas Karalius.


Kūrybiška ir lavinanti erdvė visai šeimai

Žaidimų aikštelės zonos įrengimas – tai ne trumpalaikė mada, o sąmoningas sprendimas atspindintis sveiką požiūrį į vaikų ugdymą. Buvimas lauke skatina fizinį aktyvumą, lavina kūno motoriką, ugdo kūrybiškumą ir gerina socialinius įgūdžius. Specialistai teigia, kad vaikų socialiniai įgūdžiai vystosi net tiesiogiai nekontaktuojant su kitais vaikais. Be to, tai svarbi erdvė ir vaikų tėvams, kuri stiprina bendruomeniškumą, tampa šeimų susitikimo ir kokybiško laisvalaikio praleidimo vieta.

“Klaidinga vaikų žaidimų aikštelę montuoti kaip įrangą. Tinkamai įrengta aikštelė gali tapti ne tik fizinio aktyvumo, bet ir intelektualios, kūrybinės veiklos erdve, skatinančia vaikus mąstyti, spręsti problemas ir bendrauti su bendraamžiais.” – teigia D. Karalius.

Ideali žaidimų aikštelė – saugi ir kruopščiai suplanuota

Planuojant lauko žaidimų erdvės įrengimą, svarbu užtikrinti aikštelės įrangos, vietos ir naudojamų medžiagų saugumą. Pagal LR sveikatos ministerijos įsakymą visos, tiek privačiose, tiek viešose erdvėse įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, turi atitikti bendrosios saugos, įrengimo ir priežiūros normas:

  1. Įrengimo vieta ir atstumai.
    Žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos saugiu atstumu nuo gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių ir buitinių konteinerių. Esant mažesniam nei 20 metrų atstumui nuo gatvės, privalomai aptveriamos tvora. Tvoros neturi turėti aštrių, išsikišančių elementų, pavojingų tarpų ar laipiojimui tinkamų skersinių.

  2. Žaidimų aikštelės priežiūra.
    Aikštelės įranga privalo būti prižiūrima ir reguliariai tikrinama, kad būtų užtikrintas ilgalaikis saugumas ir konstrukcijų stabilumas. Teritorija aplink šienaujama, šaltuoju sezonu griebiami lapai, barstomi takeliai. Smėliadėžių smėlis keičiamas kas sezoną ir būtinai dengiamas danga. Aikštelėje nustatyti defektai – šalinami nedelsiant.

  3. Įrangos ir medžiagų reikalavimai.
    Visos žaidimų aikštelės konstrukcijos ir įranga turi būti pagamintos iš netoksiškų, aplinkai ir vaikams saugių medžiagų. Konstrukcijos negali turėti aštrių kampų ar didelių tarpų.Aikštelės danga privalo sugerti smūgius, būti sertifikuota ir atitikti Europos Sąjungos kokybės standartus.

Aikštelę noriu įsirengti pats

Dažnai daugiabučių gyventojams kyla noras žaidimų aikštelę įsirengti patiems. Tačiau svarbu nepamiršti, kad teisiškai valstybinėje žemėje įrengta aikštelė yra prieinama visiems. Tai reiškia, kad aikštelė tampa bendrojo naudojimo erdve, kurioje gali žaisti kiti vietos gyventojai arba atsitiktiniai praeiviai.

Tikslinga žinoti, kad privačiai įrengtos žaidimų aikštelės gali sukelti papildomų teisinių problemų dėl saugumo. Tokia aikštelė gali tapti pavojinga vaikų ir juos lydinčių asmenų sveikatai. Atsižvelgiant į tai, teisinė atsakomybė už nelaimingus atsitikimus gali būti priskirta ne tik pavieniams asmenims, bet ir visai bendruomenei.

„Teoriškai žaidimų aikštelę įsirengti pačiam galima, tačiau savavališkai pastatytos konstrukcijos gali neatitikti saugumo standartų – iškiltų atsakomybės klausimas. Be to, įrengiant aikštelę, jeigu tai nėra privatus sklypas, būtina derinti projektą, gauti leidimus ir užtikrinti, kad naudojamos medžiagos atitiktų saugumo normatyvus.“ – teigia D. Karalius.

Veiksmai, kuriuos reikia atlikti, norint įrengti aikštelę kokybiškai

Kiekvienas projektas, įgyvendinamas valstybinėje žemėje, privalo būti derinamas ir griežtai reglamentuojamas pagal galiojančius teisės aktus. Todėl norint žaidimų aikštelę įrengti viešo naudojimo erdvėje, būtina kreiptis į savivaldybę, teikiant prašymą daugiabučio savininkų daugumos sprendimu.

Svarbu pabrėžti, kad šią procedūrą gali atlikti ir jūsų būstą administruojanti įmonė. Gavus gyventojų pritarimą, administratorius samdo išorės ekspertus, kurie paruošia aikštelės įrengimo planą. Taip sutaupomas laikas ir užtikrinama, kad darbai būtų atlikti kokybiškai ir saugiai.Gyventojams siūlomos ir žaidimų aikštelių atnaujinimo paslaugos, kurios dažnai suteikia galimybę sutaupyti, atlikus minimalius, tačiau svarbius pokyčius.

„Galima aikštelę atnaujinti, tačiau svarbu įvertinti jos būklę. Jei konstrukcijos stipriai susidėvėjusios, geriau įrengti visiškai naują aikštelę. Svarbu, kad atnaujinant aikšteles, medžiagos ir įranga turėtų reikiamus sertifikatus.” – pasakoja D. Karalius.