Kondicionierius – daugeliui prieinama komforto prekė, tačiau ne visi ją įsirengia kokybiškai

2023.06.14

Kondicionierius – daugeliui prieinama komforto prekė, tačiau ne visi ją įsirengia kokybiškai

Karštomis vasaros dienomis namų kondicionieriai daugeliui tampa išsigelbėjimu, tačiau netinkamai įrengti arba neprižiūrimi šie prietaisai gali sukelti žalos ir atseikėti papildomas išlaidas. „Civinity Solutions“ technikos direktorius Andžejus Gabrunas dalinasi patarimais, kaip to išvengti ir pristato pagrindines kondicionierių sistemas. Tinkamai pasirinkus, namų vėsa bei šiluma galima džiaugtis ilgus metus.

Svarbu patikimas rangovas

Nusprendusiems savo namuose įsirengti kondicionierių, A. Gabrunas rekomenduoja vengti pigiausių variantų, nes tokie įrenginiai sumontuoti iš pigių dalių, kurie gali lemti įvairius gedimus. Pasak eksperto, svarbu atsižvelgti į įrenginio tipą, gamintoją, suteikiamą garantinį laikotarpį bei siūlomą montavimo kokybę. Būtent renkantis rangovą verta atsižvelgti, ar asmuo arba įmonė turi reikiamus atestatus vykdyti kondicionierių montavimo bei priežiūros darbus.

„Specialistas turi išmanyti kondicionieriaus sandarą bei veikimo principus bei būti apmokytas ir atestuotas  dirbti su fluorintomis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis. Taip pat svarbu turėti elektrosaugos pažymėjimą, nes kondicionierius yra elektros įrenginys, todėl būtina išmanyti Bendrąsias elektros įrenginių įrengimo taisykles. Geriausia rinktis įrangos pardavėjų sertifikuotus montavimo partnerius“, – rekomenduoja A. Gabrunas.

Pritaikyta pagal poreikius

Senos statybos daugiabučiuose, kuriuose nėra iš anksto numatytos vietos oro kondicionavimo sistemai, dažniausiai įrengiami sieniniai kondicionieriai, kurie, pasak eksperto, yra populiariausias pasirinkimas namuose. Šie ir kitų tipų kondicionieriai dažniausiai susideda iš vidinio ir išorinio bloko, montuojamų pastato viduje bei išorėje.

„Šių įrenginių privalumai – žemas triukšmingumo lygis bei daugeliui prieinama kaina. Vis dėlto daugiabučių gyventojai ne visada gali namuose paprastai įsirengti kondicionierių, nes tam reikalingas projektas ir daugumos kaimynų sutikimas. Jei nėra galimybės montuoti sieninio kondicionierius, alternatyva yra mobilus laisvai pastatomas kondicionierius“, – sako A. Gabrunas.

Esant poreikiui vienu įrenginiu atvėsinti kelias patalpas, siūlomi kanaliniai oro kondicionieriai, tačiau jų montavimas turi būti projektuojamas dar statant pastatą, todėl senuose daugiabučiuose jų įrengti nėra galimybės. Kambaryje tokio tipo prietaisai nėra matomi, išskyrus dekoratyvines groteles, todėl subtiliai įsilieja į interjero dizainą, neskleidžia triukšmo ir gali atlikti ne tik šaldymo, bet ir vėdinimo funkciją.

Siekiant atvėsinti sudėtingos formos patalpas, puikus pasirinkimas yra palubinis (universalus) oro kondicionierius, montuojamas po lubomis arba ant sienos prie pat grindų. Šių įrenginių konstrukcija leidžia tolygiai paskirstyti orą ir išvengti tiesioginės jo srovės.

Norintiems dar didesnio patogumo, siūlomi išmanūs kondicionieriai, reguliuojami Bluetooth ir WiFi sistemomis, kurių veikimą galima nustatyti pagal norimą laiką, pavyzdžiui, kad atvėsintų patalpą prieš grįžtant namo ir automatiškai išsijungtų.

„Tokius kondicionierius galima nustatyti veikti tada, kai yra pigesnė elektros energija. Tai ypač aktualu tiems, kurie turi įsirengę saulės elektrines ir elektros energija dienos metu apskritai yra praktiškai nemokama. Mano, kaip energetiko, patarimas visiems gyventojams, turintiems saulės elektrinę – atsikratyti įsitikinimo, kad elektra pigesnė naktį. Iš tiesų jį pigesnė dieną, kai dauguma išeina į darbą ir yra sunaudojamas mažesnis jos kiekis. Tuo tarpu brangiausia elektros energija yra esant dideliam jos poreikiui – ryte ir vakare“, – sako A. Gabrunas.

Veikimo trukmę lemia (ne)priežiūra

Kokybiškai įrengti oro kondicionieriai gali sėkmingai tarnauti ilgus metus, tačiau tam svarbu tinkamai jais pasirūpinti.

„Žmonės dažnai pamiršta, kad išorinis blokas yra lauke, dėl ko ant jo kaupiasi dulkės, žiedadulkės ir kiti aplinkos dalykai, kurie apsunkina aušinimo procesą ir dėl to sunaudoja daugiau elektros. Be to, įrenginio užteršimas sukuria palankią terpę įvairių mikroorganizmų ir grybelio vystymuisi, taip pat lemia vėsinimo galios sumažėjimą bei specifinio kvapo atsiradimą. Kad viso to išvengti, reikia reguliariai atlikti kondicionierių plovimo ir filtrų keitimo darbus. Tai prailgina įrenginio veikimo laiką, sumažina elektros sąnaudas ir dezinfekuoja į patalpą išpučiamą orą“, – pasakoja A. Gabrunas bei priduria, kad kondicionieriaus techninis aptarnavimas įprastai atliekamas prieš šaldymo ir šildymo sezono pradžią.

Kviečia konsultuotis

Šiandien daugiabučiai projektuojami numatant vietas, kuriose vėliau galėtų būti pravesti kondicionieriaus įrengimui reikalingi kanalai arba jie yra įrengiami iš karto. Tačiau senamiesčio gyventojai susiduria su iššūkiais – čia esantys pastatai yra kultūros paveldo dalis, todėl bet kokie pakeitimai, nors ir siekiant pagerinti pastato būklę, reikalauja leidimų ir projektų, kurie įrodytų, kad nebus pažeistas pastato fasadas, bendras estetinis vaizdas ir autentiškumas.

„Oro kondicionierių tvirtinimas prie daugiabučio namo fasado ar šlaitinio stogo yra priskiriamas paprastojo remonto darbams, kurie keičia pastato išvaizdą. Be to net ir įrengus išorinį bloką ant stogo, tačiau gyvenant pirmame aukšte, reikia didelių pajėgumų bei medžiagų sąnaudų sujungiant išorinį bloką su vidiniu. Kuo ilgesnis kelias tarp šių blokų, tuo brangiau tai kainuoja. Todėl, norint sumontuoti kondicionierių senos statybos daugiabutyje, esantį senamiestyje, teks sumokėti žymiai daugiau pinigų ir sugaišti daugiau laiko gaunant leidimus. Paprastam gyventojui be pagalbos visi šie procesai yra tikrai sudėtingi, tačiau mes su tuo susiduriame kasdien ir esame pasiruošę padėti“, – sako A. Gabrunas.