Atšilus orams vis daugiau laiko leidžiame daugiabučių namų kiemuose, kuriuose nutirpęs žiemos sniegas atidengė duobėtus pėsčiųjų takus ir pravažiavimus bei žiemos oro sąlygų paveiktą kiemo inventorių. Kas atsako už reguliarų daugiabučio namo kiemo tvarkymą ir kokias galimybes turi gyventojai jį atnaujinti pasakoja daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ statinio techninės priežiūros specialistas Gintaras Stanišauskas.
Tvarkos užtikrinimas kieme – privalomas
Skambi frazė mano namas – mano tvirtovė, gyvenantiems daugiabutyje, galioja tik iš dalies.
Miestų savivaldybės yra nustačiusios miesto tvarkymo ir švaros taisykles, kurios nustato konkrečius reikalavimus, kaip ir kokiu reguliarumu turi būti tvarkomi daugiabučių namų kiemai, valomi praėjimai, šalinamos šiukšlės ir šiltuoju metų sezonu pjaunama žolė.
Pavyzdžiui, Klaipėdos ir Kauno miestuose galioja tvarka, pagal kurią žolė pjaunama periodiškai taip, kad žolės aukštis būtų ne didesnis kaip 12 cm. Klaipėdoje taip pat nustatyta, kad daugiabučio namo teritorija turi būti tvarkoma ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę.
Už šiuos ir kitus teritorijos tvarkymo darbus visuose savivaldybėse atsako ir moka daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai, kuriems už taisyklių pažeidimus gresia baudos nuo 10 iki 140 eurų.
Už pravažiavimų, takų bei inventoriaus kokybę atsako tie, kam priklauso teritorija
Už pravažiavimų, šaligatvių, praėjimo takų bei kiemo inventorių atsakingi arba gyventojai arba savivaldybė.
Atsakomybė priklauso nuo to, ar teritorijai aplink daugiabutį namą yra suformuotas atskiras žemės sklypas bei priskirtas konkrečiam daugiabučiui.
Jeigu teritorija priskirta daugiabučiui, už jos tvarkymą pilnai atsako namo butų bei kitų patalpų savininkai, kurie už tvarkymo darbus organizuoja savo lėšomis. Jeigu žemės sklypas nėra suformuotas, teritorija aplink daugiabutį priklauso savivaldybei ir joje esančios infrastruktūros būkle bei tvarkymu rūpinasi miestas.
„Jeigu daugiabučio namo teritorija priskirta butų ir kitų patalpų savininkams, joje esančių pravažiavimų bei pėsčiųjų takų tvarkymo darbus organizuoja ir savo lėšomis atlieka savininkai. Tas pats galioja ir namo kieme esančios vaikų žaidimo aikštelės inventoriui ir kitai namo infrastruktūrai,“ – – sako G. Stanišauskas.
Sužinoti, kam priklauso daugiabučio namo kiemo sklypas gyventojai gali kreipdamiesi į savo namo administratorių arba bendriją, taip pat šią informaciją gali gauti Registrų centre.
Už suoliukus prie daugiabučių visuomet atsako gyventojai
Pasak G. Stanišausko, nepriklausomai nuo to, kam priskirta daugiabučio namo kiemo teritorija, už suoliukų prie daugiabučio namo priežiūrą atsako butų ir kitų patalpų savininkai:
„Suoliukai prie daugiabučio įėjimo laiptinių yra priskirti namui, todėl už jų, kaip ir kitų bendro naudojimo objektų, reguliarią priežiūrą atsako gyventojai. Norint juos suremontuoti ar pakeisti vykdomas balsavimas, kuriam būtinas daugumos gyventojų pritarimas,“ – komentuoja „Civinity Namai“ specialistas.
Kauniečiai gali pasinaudoti kiemų atnaujinimo finansavimo programa
Norintys iš esmės atnaujinti daugiabučio namo kiemą kauniečiai gali pasinaudoti „Svajonių kiemas“ finansavimo programa, kuri iš dalies finansuoja automobilių stovėjimo, vaikų žaidimo, sporto aikštelių, šaligatvių, pėsčiųjų takų, įvažų ir kiemų dangų, lietaus nuotekų sistemų, teritorijos apšvietimo, dviračių stoginių bei elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimo bei medžių sodinimo darbus.
Pasinaudojus programa gyventojams kompensuojama nuo 40 proc. iki 90 proc. darbų kainos.
Norint pasinaudoti programa pirmiausia reikia įsitikinti, kad daugiabutis namas turi suformuotą žemės sklypą. Jeigu teritorija jau priskirta gyventojams, belieka daugumos sprendimus nuspręsti imtis kiemo tvarkymo darbų bei parengti projektą kiemo tvarkymo darbams.
„Šiuo metu daugiau kaip 10 proc. mūsų administruojamų namų Kaune yra pasinaudoję kiemo tvarkymo programa, dar 8 namai šiuo metu yra projekto rengimo ar įgyvendinimo stadijoje. Ši programa yra puiki proga atnaujinti savo namo teritoriją, tai gyventojams tampa ypač aktualu po to, kai baigiami daugiabučio atnaujinimo (modernizavimo) darbai, į kurių apimtį kiemo tvarkymo darbai nepatenka,“ – sako G. Stanišauskas.
Šiuo metu tokios ar panašios programos Vilniuje ir Klaipėdoje nėra taikomos. Norėdami atnaujinti daugiabučių kiemus, kurių teritorija priklauso gyventojams, tai gali daryti tik savo lėšomis, o kiemui priklausant savivaldybei, kreiptis į ją su prašymu atlikti tvarkymo darbus miesto iniciatyva ir sąskaita.